30,709
26,461
203
9.209
10.6949
12.6415

...
Şehir Hakkında

Gezilecek Yerler

 

 • Tell Tayinat Höyüğü

Hatay’ın Demirköprü Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1935 yılında kazı çalışmalarına başlanan höyükte çalışmalara uzun bir süre devam edilmemiş ikinci kazı çalışmaları 2004 yılında tekrar başlamıştır. Birçok katmandan oluşan höyükte M.Ö. 2250 yıllarına kadar tarihlenen bulgulara rastlanmıştır.

Hittites -Tayinat -Tell Açana - Tell Judaidah Höyüğü-HATAY panosundaki Pin
 • Vakıflı Köyü

20. yüzyılın başında bu civarda birçok Ermeni köyü bulunmaktayken I. Dünya Savaşı esnasında meydana gelen tatsız olaylardan sonra yalnızca Vakıflı Köyü kimliğini korumayı başarabilmiştir. Vakıflı Köyü, Türkiye topraklarında nüfusunun tamamı Ermenilerden oluşan son köy olma özelliğini taşımaktadır.

Yeşil Seyahat | Türkiye'nin En Güzel Köyleri Nelerdir?
 • Hatay Yaylaları

Yaylaların başında Belen ilçesinde yer alan ve çevre illerden de birçok ziyaretçisi olan Soğukoluk Yaylası ve Atik Yaylası, İskenderun’a yakınlığıyla bilinen Nergizlik Yaylası ve Samandağ’da bulunan ancak Antakyalıların da çokça tercih ettiği Batıayaz Yaylası gelmektedir.

Hatay'dan Uçaklı Karadeniz - Keşif Tour Turizm I Yurt İçi Turlar I Yurt Dışı Turlar I Antakya Turları I Gap Turları I Yurt Dışı Oteller I Uçak Bileti
 • Haron Cehennem Kayıkçısı Kabartması

Hatay’a bağlı Antakya ilçe merkezinde, Saint Pierre Kilisesi’ne çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Kayaya oyulmuş bir insan portresi olan Haron Cehennem Kayıkçısı Kabartması’nın yüksekliği 4 metre ve eni ise 2 metre civarındadır. Kabartmanın yüz kısmı zamanla tahrip olmuşsa da genel görünümünü korumayı başarabilmiştir.

Erkmen Senan: Kharon Kabartması : Antiokheia/Antakya
 • Eski Antakya Evleri

Asi Nehri ile Habib-i Neccar Dağı arasında konumlanan Kuruluş Caddesi ve etrafındaki bu evler, yaklaşık olarak 350’ye yakın sayıdadır. Bu yer eski Antakya Evleri olarak tanımlanmaktadır. Dar sokaklarda bütün evler birbiri ardına inşa edilmiş olup sokaklarda avlu duvarlarının arkasına gizlenmiş şekilde kendine has dünyaya sahiplerdir.

ESKİ ANTAKYA EVLERİ VE SOKAKLARI ANTAKYA Hatay | Sanal Tur | Mekan360.com
 • İskenderun Körfez

Hatay ve Adana şehirlerinin arasında bulunan en doğu nokta olan İskenderun Körfezi, kara ve deniz ulaşımlarının oldukça iyi düzeyde geliştiği bu yerde ticaretin önemi de büyüktür. İsmini bulunduğu İskenderun ilçesinde alan liman ise, Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki en en büyük üçüncü liman olma niteliğini taşımaktadır.

İskenderun Körfezi turkuaz rengine büründü - Seyahat Haberleri
 • Titus Tüneli 

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Titus Tüneli, dünyanın insan eliyle yapılmış en büyük tünelidir. Toplam uzunluğu 1400 metreye yakın olan tünelin bazı yerlerinin üstü açık olup sadece yan duvarları yontulmuş ancak 7 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahip olan 150 metreye yakın bir bölümü tamamen kapalı olup yaklaşık bin köle tarafından yıllarca kazılarak yapılmıştır. 

TİTUS TÜNELİ VE BEŞİKLİ MAĞARA | Kültür Portalı
 • Beşikli Mağara 

Tamamen kaya üzerine oyularak yapılan tarihi bir mezarlıktır. Mezarlıkta toplam 12 adet kaya mezarı bulunmakta olup Beşik Mağarası aralarındaki en genişi ve en ünlü olanıdır. 

Besikli Cave, a photo from Hatay, Mediterranean | TrekEarth
 • Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay’ın Antakya ilçesinde yer almaktadır. 33 dekar kapalı alanı ve 11 dekar sergileme alanı ile Türkiye’nin en büyük ve en eski arkeoloji müzelerinden biri konumundadır. Yeni binasına taşınmasıyla birlikte dünyada mozaik bulguların sergilendiği en büyük alana sahip müze konumuna gelmiştir.

Hatay Arkeoloji Müzesi 'nde Sergilenen Eserler - kuşbakışı dünya...
 • Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve Payas Kalesi

Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Osmanlı Dönemi’nden kalan bölgedeki en nadide eserlerden biridir. Payas kent merkezinde bulunan külliye, 1574 yılında Kanuni Sultan Süleyman ve oğlu II. Selim’in (Sarı Selim) vezirliğini yapmış olan Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

PAYAS KALESİ | Kültür Portalı
 • Harbiye Mahallesi ve Harbiye Şelaleleri

Hatay’ın en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Harbiye Şelaleleri aynı zamanda Hatay’ın en eski yerleşim yeri olan tarihi Harbiye Mahallesi’nde bulunmaktadır. MÖ 300 yılında Antakya kurulduğunda o zamanlardaki adı Defne olan Harbiye Mahallesi’nin var olduğu düşünülmektedir. Öyle ki yapılan kazı çalışmalarında buradaki yerleşim MÖ 3000 ile MÖ 4000 yıllarına tarihlenmektedir.

Hatay Gezilecek Yerler: Hatay'da Ziyaret Edilmesi Gereken 20 Turistik YerHatay Gezilecek Yerler: Hatay'da Ziyaret Edilmesi Gereken 20 Turistik Yer
 • Uzun Çarşı

Hatay’a bağlı Antakya ilçesinin merkezi bir konumda yer almaktadır. Yapılış tarihi hakkında net bir bilgi bulunmayan Uzun Çarşı’da dükkânların yanı sıra han ve hamam gibi yapılar da bulunmaktadır. Çarşının her sokağı farklı bir meslek grubuna ait dükkânlardan oluşmaktadır. Osmanlı çarşı kültürünün tipik bir örneği olan Uzun Çarşı, yörenin kültürüyle yoğrularak farklı bir havaya bürünmüştür.

Hatay'da ticaretin kalbi: Uzun Çarşı (Hatay gezilecek yerler) | NTV
 • Saint Pierre Kilisesi

Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan Saint Pierre Kilisesi, Antakya’nın en önemli turistik noktalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilise birçok ilki de bünyesinde barındırmaktadır. Dağ yamacında bulunan mağaraya yapılmış olan kilise, tarihte bilinen ilk kilisedir. Ayrıca İsa’ya tabi olan anlamına gelen “Hıristiyan” kelimesinin de ilk olarak bu kilisede telaffuz edildiği düşünülmektedir.

St. Pierre Kilisesi | Gezimanya
 • İskenderun Deniz Müzesi

Hatay’ın en büyük ilçelerinden biri olan İskenderun’da bulunmaktadır. Müze, 1930 yılında yapılmış ve uzun zamandır Deniz Müzesi Komutanlığı tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmış olan tarihi bina restore edilerek 2009 yılında ziyarete açılmıştır. Türkiye’de açılan üçüncü deniz müzesi konumundadır. 

İSKENDERUN DENİZ MÜZESİ KOMUTANLIĞI | Go Hatay, Hatay otelleri, hatay gezilecek yerler,
 • Cin Kulesi

Tarihte çoğu zaman büyük bir önem sahip olan Payas limanını korumak amacıyla gözetleme kulesi olarak Cenevizliler ya da Haçlılar zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Zamanla tahrip olan kule yıkılmış ancak Osmanlı İmparatorluğu zamanında tekrar canlanan şehir için bir gereklilik arz ettiğinden 1577 yılında aynı yere yapılmıştır.

HATAY - PAYAS KALESİ (CİN KULESİ) - Raillife Dergisi
 • İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Milli Mücadele döneminde verilen bu kahramanca mücadelelerin anısına 9 Ocak 2014 tarihinde İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi açılmıştır. Müzenin içinde Atatürk dâhil olmak üzere Dörtyol’un kurtuluşu için canını ortaya koyan kahramanların balmumu heykelleri, tarihi tablolar, resimler, istiklal madalyaları, tarihi belgeler, kılıçlar, silahlar, kamalar ve yöresel eşyalar sergilenmektedir.

ilk kurşun müzesi - İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi, Dörtyol Resmi - Tripadvisor
 • Sarıseki Kanyonu

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Sarıseki Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kanyon yaklaşık 15 km uzakta Amanos Dağları’nın yukarı kısımlarında olan Sarıseki Mağarası yakınlarında başlamaktadır. Kanyon, hemen yukarı tarafına yapılan piknik alanı ve sosyal tesisler sayesinde halk tarafından sıklıkla kullanılan bir nokta konumuna gelmiştir. Sarıseki Kanyonu, kanyon manzarasının yanında muhteşem bir deniz manzarası da sunmaktadır.

SARISEKİ KANYONU
 • İssos Antik Kenti (Epiphaneia Antik Kenti)

Hatay’ın Erzin ilçesine 7 km uzaklıkta İstasyon mevkiinde yer almaktadır. Tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan İssos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulgular ise genellikle Roma Dönemi’ne aittir.

Erzin İsos (Epiphaneia) Antik Kenti Havadan Çekim I Dji Mavic 2 Zoom İle I - YouTube
 • Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

UNESCO tarafından 2017 yılında gastronomi şehri ilan edilmiştir. Hatay’da 300’e yakını endemik olmak üzere 2000 civarında bitki türü bulunmaktadır. Bu çeşitlilikte Amonos Dağları’nın payı oldukça yüksektir. Hatay bölgesinin muhteşem lezzetlere sahip olmasında ise aromatik bitkilerin katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Hal böyle olunca bölgedeki bu bitki türü zenginliğinin tanıtılması amaçlanarak 2012 yılında klasik bir Antakya evi restore edilmiş ve Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ziyaretçilere açılmıştır.

Tıbbi aromatik bitkiler müzesi turistlerden ilgi odağı oldu tıbbi aromatik bitkiler müzesine ilgi artıyor hatay'daki bitki müzesi şifa deposu gibi - Hatay Haberleri
 • Barlaam Manastırı

Hatay’a bağlı Yayladağı ilçesi sınırlarında, Kılıç Dağı üzerinde bulunmaktadır. Mitolojik birçok anlatıya da sahip olan Kılıç Dağı, yörede Cebel-i Akra adıyla bilinmektedir. Ayrıca denizin hemen yanı başında bulunmasına rağmen 1740 metre rakıma sahip olan bu dağa Keldağ da denilmektedir.

Barlaham Manastırı - Vikipedi
 • Saint Simone Manastırı

Hatay’ın Samandağ ilçe merkezine 6-7 km uzaklıktaki Aknehir Mahallesi’nde bulunmaktadır. Azizin adının Simone, Simeon, Symeon, Simon gibi farklı söylenişleri bulunmaktadır. Antakyalı olan Saint Simone küçük yaşta Halepli yaşlı Simone olarak bilinen keşişten din eğitimi almış ve sonrasında manastırın bulunduğu tepe üzerine gelerek kendini dine adamıştır. Azmi ve sabrıyla bölgede tanınmış bir kişi haline gelmiş ve Aziz Simone olarak anılmaya başlanmıştır.

Antakya'nın gizli hazinesi: St. Simeon Manastırı - Seyahat Haberleri
 • Kinet Höyüğü

Hatay’a bağlı Dörtyol ilçesi Yeşiltepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. 26 metre yüksekliğe ulaşan Kinet Höyüğü’ndeki yerleşim bulguları Neolitik Dönem’den Helenistik Dönem’e kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca yıkılan yapıların yerine tekrar yenilerinin yapılması sonucu birçok farklı döneme ait onlarca katman oluşmuştur.

Kinet Höyük | Ne Nerede ?