30,709
26,461
203
9.209
10.6949
12.6415

...
Şehir Hakkında

Ne Yenir Ne İçilir?

 

 • Fellah Köftesi; Hatay’ın bilindik yemeklerinden olan fellah köftesinin ana malzemesi et değil köftelik bulgurdur. Salça, un, tuz, yumurta ve baharatlar, köftelik bulgura eklenerek iyice yoğrulur. Küçük parçalar halinde yuvarlanır ve parmakla bastırılarak içi hafif çukur yapılır. Yapılan bu köfteler sıcak suda haşlanır ve üstüne salça, sarımsak, nar ekşisi, maydanoz ve istenilen baharatlar eklenerek hazırlanan sos dökülerek servis edilir.
 • Humus; Hatay mutfağında birçok yemeğin yanında meze olarak sunulan humus, nohut ezmesi, limon, yağ, sarımsak ve tahinden yapılmaktadır. Yapımı biraz zahmetli olan humus, Antakya’da kahvaltıda da tüketilen bir yiyecektir. Ortadoğu’da humusa sahip çıkmayan ülke neredeyse yok gibidir. Ama bu lezzetli yiyeceğin bizim ülkemizde en iyi yapıldığı yer şüphesiz Antakya’dır.
 • Künefe; Hatay, bilindiği üzere UNESCO tarafından gastronomi kenti ilan edildi. Bu başarının ardında yatan muhteşem yemeklerin yanı sıra künefenin payı da oldukça yüksektir. Hatay’da künefeye bir sanat eseri, yapan ustaya da sanatçı gözüyle bakılmaktadır. Hatay’ın en meşhur tatlısı olan künefe, kadayıf, peynir ve şerbetten oluşuyor.
 • Tepsi Kebabı ve Kâğıt Kebabı; Hatay’ın Antakya ilçesinde lezzetli bir kebap yemek isteyenlerin adresi kasaplar olur. Kasaptan eti alıp kendi evlerinde mi yapıyorlar diye düşünülebilir ancak durum biraz farklıdır. Antakya’da en güzel kebabı kasaplar yapmaktadır. Kasap dükkânlarının arka tarafında veya üst katında restoran tarzı yerler bulunur ve istediğiniz kebabı sipariş verirsiniz. Kasap eti kebap haline getirip pişirdikten sonra sıcağı sıcağına müşterilerine sunar.
 • Muhammara; Hatay yöresinde çokça yapılan bu lezzetli meze, Gaziantep bölgesinde de bilinmektedir. Esas olarak bayat ekmeği değerlendirmek için yapılan ama günümüzde biraz abartılarak yapılan muhammara içeriğinde közlenmiş kımızı biber, sarımsak, biber salçası, domates salçası, pul biber, ceviz, zeytinyağı ve bayat ekmek bulunmaktadır.
 • Biberli Ekmek; Hatay yöresine özgü bir lezzet olan ve adına katıklı ekmek de denilen bu lezzetli yiyecek genellikle kahvaltılarda tercih edilmektedir. Lahmacun veya pide hamurunun üzerine biber salçası, pul biber ve çeşitli baharatlardan oluşturulan bir harcın konularak fırında pişirilmesi ile yapılmaktadır. Yöre halkı tarafından kahvaltılarda çokça tüketilmesine rağmen diğer öğünlerde de normal ekmek yerine tercih edilebilmektedir.
 • Kaytaz Böreği; Hatay’ın enfes lezzetlerinden biri olan kaytaz böreği, fındık lahmacun boyutunda olan ve lezzet olarak lahmacun ve biberli ekmeği anımsatan bir börektir. Normal pide hamurundan yapılabildiği gibi evde böreklik hamurdan da hazırlanabilen bu enfes lezzet küçük boyutlarda açılan hamurların üstüne bol soğanlı ve baharatlı olan kıyma harcı konularak fırında pişirilmektedir.
 • Mütebbel; Közlenmiş patlıcan esaslı olan bu meze de Hatay’da epeyce bilinen bir yiyecektir. Közlenmiş ve püre haline getirilmiş patlıcanlara, yoğurt, tahin, zeytinyağı, antepfıstığı ya da ceviz, pul biber, limon ve maydanoz eklenerek yapılan çok lezzetli bir meze çeşididir.
 • Hatay Usulü Döner; Hatay’da hemen her şey yöreye özgü bir stilde yapılmaktadır. Yani Hataylılar her şeye kendi yorumlarını da katıp efsane lezzetler çıkarmaktadırlar. Bunun yaşayan örneği ise Türkiye genelinde neredeyse bütün illerde bulunan Hatay usulü dönerdir.
 • Oruk ve Sac Oruğu; Birçok yörede içli köfte olarak bilinen bu lezzetli yiyecek, Hatay yöresinde ufak farklılıklar da barındırarak oruk olarak bilinmektedir. Oruk, ince bulgur ve kıymadan yapılan dış kaplamanın içine yağsız kıyma ve birçok baharatla birlikte hazırlanan iç harç konularak hazırlanmaktadır.
 • Tuzda Tavuk; Türkiye’nin bazı yerlerinde de yapılan tuzda tavuk, Hatay’da patentini alan Reyhanlı yöresinde yapılmaktadır. Tavuk, marine edildikten sonra tepsiye konulup üstü tamamen tuzla kapatılmaktadır. Ardından fırında odun ateşinde yaklaşık iki saat kadar pişirilmektedir. Fırından çıkan tavuğun üstündeki tuz tabakası kırıldıktan sonra nar gibi kızarmış olarak servis edilmektedir.
 • Zahter Salatası; Hatay bölgesinde zahter adıyla bilinen bu lezzetli yeşillik, kekiğin bir çeşidi olan ve dağ kekiği olarak da bilinen türüdür. Hatay’ın kahvaltı da dâhil her yemeğin yanında tüketilen zahter salatası ise muhteşem bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Zahter salatası, taze toplanan zahterle birlikte yörenin nar ekşisi, biber ve zeytinyağı ile karıştırılarak yapılmakta olup damak tadına göre içeriğine farklı şeylerde eklenebilmektedir.
 • Kepse Pilavı; Hatay’ın en nefis yemeklerinden biri olan kepse pilavı, Ortadoğu kökenli bir yemek olmakla birlikte, Hataylılar tarafından kabullenilmiş ve bölgede sıkça yapılan bir yemektir. Pilav deyince aklımıza pirinç ve sudan başka en fazla badem veya kuş üzümü gelebilir ama kepse pilavında neredeyse yok yok gibidir.
 • Sürk Peyniri; Ülkemizde her biri diğerinden lezzetli olan birçok peynir çeşidi bulunmakta olup, Hatay bölgesine özgü olan Sürk peyniri de yoğun ve baharatlı lezzetiyle ülkemiz peynir çeşitleri içerisinde yerini almaktadır. Sürk peyniri, çökelek nevi bir peynirin içine pul biber, tuz, kimyon, karabiber, kekik (zahter), kişniş, rezene, zeytinyağı ve salça konularak yapılmaktadır ve kahvaltıların vazgeçilmezi bir peynirdir. Kurutulduktan sonra tüketilen bu peynir, inanılmaz yoğun bir lezzete sahiptir. Hatay’da kahvaltı için gidilen her mekânda rastlayabilmek mümkündür.
 • Ispanak Borani; Hatay yemeklerinden biri olarak bilinen ıspanak boraniye çeşitli yörelerde de rastlamak mümkün olmakla birlikte Hatay’da yapılan boraniyi farklı kılan en önemli özelliği yöreye ait olan tuzlu yoğurtla yapılıyor olmasıdır. Kuzu eti eklenerek yapılanı da olduğu gibi genellikle sade yapılmaktadır.
 • Belen Tava; İçerisinde kuzu kuşbaşı, yeşilbiber, kapya biber, bolca kıyılmış soğan parçacıkları, dövülmüş sarımsak, kekik ve pul biber gibi soğuk kış günlerinde bile içinizi ısıtacak karışımı ile damaklarda unutulmayacak bir lezzet bırakıyor.
 • Ekşi Aşı; Hatay mutfağında kendisine sıkça rastlarız. Ekşili aş yemeği Hatay’ın geleneksel lezzetlerinden biridir. Bu zengin mutfağın içerisinde özel bir yeri olan ekşili aş yemeği kimilerine göre bir ana yemek iken, kimilerine göre başlangıç veya kapanış yemeği olarak bile tercih edilebilir. Bununla birlikte öğlen veya akşam yenilebiliyor.
 • Katıklı Ekmek; Antakya sofralarının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan katıklı ekmek kimine göre bir pizza, kimine göre bir lahmacun gibi fakat lezzetli her ikisinden de ayrı farklı bir tat yumağıdır. İncecik açılan ekmek hamuruna eklenen acı biler salçalı ve baharatlı çökelek ile yapılan katıklı ekmek fırından çıkar çıkmaz afiyetle yiyebileceğiniz bir yiyecektir.
 • Şeyh Mualla; Hatay yöresine özgü nefis bir patlıcan yemeği olan şeyh mualla için patlıcan yemeklerinin şahı diyebiliriz. Tam bir lezzet bombası! İçeriği diğer patlıcan yemeklerinden farklıdır. Patlıcana ek olarak, yeşil mercimek, domates, kapya biberi ve sos ile zenginleştirilen yemek kısa sürede hazırlanarak afiyetle yenebilmektedir.
 • Kumbursiye Çorbası; Hatay sofralarının aranan yemek türlerinden biri olan kumbursiye çorbası, bu memleketin topraklarında yetişen kuzuların etinden yapılan bir besleyici ve doyurucu bir yemektir. Yapımı kolay, yemesi lezzetli olan bu çorba türü ne yazık ki diğer popüler yemeklere kıyasla Hatay dışında yaşayanların pek bilmediği bir yemektir. Yemeğin içeriği, kuşbaşı kuzu eti, arpacık soğanı, patates, kuru nane, süzme yoğurt ve tereyağı gibi bileşenlerden oluşuyor.
 • Antakya Kömbesi; Anadolu’nun birçok yerinde bulunan kömbe, Hatay’da oldukça farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Karanfil, mahlep, tarçın, damla sakızı, yenibahar, zencefil gibi baharatlarla yapılan Antakya Kömbesi, hamurunda yumurta ve yoğurt bulunmadığı için uzun süre tazeliğini koruyabiliyor. Özellikle bayram sofralarının aranan lezzeti kömbeyi çayla beraber tercih etmenizi öneriyoruz.