13.43
15.33
18.37

...
Ekonomi

Tahvil piyasasında faiz korkusu

Tahvil yatırımcıları, ABD'de yüksek kalmaya devam eden enflasyon sonrasında maliyet baskısının devam edeceğini fiyatlamaya başladı. ABD 5 yıllık ve 30 yıllık tahvil faizleri ortasındaki fark 2020 ortasından bu yana en düşük düzeye geriledi. ABD'de tüketici enflasyonu ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 artarak 1990 yılından bu yana en hızlı yıllık artışı göstermişti. 

Traderlar geçen haftadan itibaren tahvil piyasasında düşüşün süreceğine yönelik pozisyonlanıyor. Traderlar en az bir en fazla 5 yıllık tahvillerde kısa konum almaya başlarken piyasalar kısa durumların gelecek haftalarda artıp artmayacağını yakından takip edecekler. Piyasalarda kısa vadeli tahvil faizlerinin uzun vadeli tahvil faizlerinden daha hızlı yükselmesi, Fed in faiz oranlarını yakın zamanda artırmayacağını söylemesine ilişkin endişelerin bir göstergesi olarak öne çıkıyor. 

Piyasaları tedirgin eden asıl konu ise eğer merkez bankaları enflasyon ile mücadele etme konusunda yeterince hızlı davranmazsa sonrasında faizleri çok hızlı artırmak zorunda kalması ve bunun da ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturma ihtimali. İki yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi de çarşamba günü 8 baz puan yükselerek 2020'nin Mart ayından bu yana en süratli günlük yükselişi gerçekleştirmiş oldu.

İlgili Haberler