30,709
26,461
203
9.209
10.6949
12.6415

...
Şehir Hakkında

Türbeler

 

  • Şeyh Yusuf Türbesi; 1500’lü yıllarda tıbbi konuda âlim olmuş yüce bir zatı bulundurmaktadır. Tek adadan oluşan ve Antakya Harbiye güzergâhında yer alan türbe genellikle şifa bulmak isteyenler tarafından ziyaret akınına uğramaktadır.
  • Beyazıt – i Bestami Türbesi; Hatay denince akla gelen ilk türbelerden biridir. Türbe Kırıkhan İlçesinde yer almaktadır. Türbe ziyaretleri sırasında türbenin iç kısmında iki farklı oda görülmektedir. Odalardan birinde Bestami Hazretlerinin mezarını yer almaktadır.
  • Hamza Peygamber Türbesi ; Seyitgazi İlçesi’nde Doğançayır Köyü’nde bulunan Erken Osmanlı Dönemi türbesinde, Roma ve Bizans Dönemi parçaları çokça kullanılarak yapılmıştır. Üst kısımlarda kirli sarı-mavi-yeşil renklerle bitki motifleri ve eski yazılar çok harap durumdadır. Avluda çeşitli yapı kalıntı izleri görülmektedir.
  • Hz. Hıdır Türbesi; Samandağ ilçesinin 1,5 km batısında deniz kenarında bulunmaktadır. Tek girişlidir. Hz.Musa ile Hıdır’ın Samandağ’da buluştuğuna dair söylentiler vardır. Hastalar şifa bulacağına inanarak bu türbeyi ziyaret ederler.
  • Gazi Abdurrahman Paşa Türbesi; Hatay turizminin inanç kategorisinde Gazi Abdurrahman Paşa Türbesi de sıklıkla ziyaret edilmektedir. Belen ilçesinde bulunan türbede zamanının Halep valisi olan Gazi Abdurrahman Paşa’nın mezarı yer almaktadır. Türbe içerisinde sadece Gazi Abdurrahman Paşa’nın mezarı olmasına karşın türbenin etrafında o dönemde yaşamış olan büyük zatların yattığı da bilinmektedir.
  • Şeyh Ahmet Kuseyri Türbesi; Antakya Merkez İlçeye bağlı Şenköy’de bulunmaktadır. Tonozlu bir yapıdır. İçerisinde Şeyh Ahmet Kuseyri ve efradının mezarları bulunmaktadır. Giriş Kapısı üzerinde kitabe mevcuttur.